بایگانی دسته‌ی: برنامه نویسی موبایل - kotlin

مقالات آموزشی

کاربرد Intent در اندروید

زمانی که اپلیکیشن چند اکتیویتی دارد ما باید این امکان را داشته باشیم که بتوانیم بر اساس نیاز Activity مورد نظر را به کاربر نمایش دهیم.با استفاده از intent این کار را انجام میدهیم.

Listener در اندروید

در این مقاله می‌خواهیم برای Viewها رویدادهایی که دارند را پیاده‌سازی کنیم و Listener در اندروید را آموزش می دهیم.

آموزش Toast و SnackBar در اندروید

استفاده از Snack Bar بسیار راحت بوده و تجربه کاربری خوبی را ارائه می‌دهد. این ابزار کاربردی، می‌تواند جایگزین خیلی خوبی برای Toast در اپلیکیشن‌های اندروید باشد

آموزش اندروید: View های اندروید

هر اپلیکیشنی، یک شکلی رو به عنوان رابط کاربری در نظر می گیرد. در اندروید،این کار توسط View و ViewGroup انجام میشود.در این مقاله میخواهیم با View های اندروید کار کنیم.

آموزش Layoutها در اندروید

فایل‌های layout در پوشه res/layout قرار دارند layout از طریق دستور set content view که در متد oncreate نوشته می‌شود و به Activity وصل می‌شود

اکتیویتی (Activity) در اندروید

Activity یک پنجره است که ui برنامه را ارائه میدهد.یک برنامه میتواند یک تا چند اکتیویتی داشته باشد. اکتیویتی برای نمایش ui از لایه ای که با xml طراحی شده استفاده مکیند.

معماری mvp در کاتلین

MVP یکی از بهترین الگوها برای جداسازی لایه presentation از لایهlogic است. علاوه بر این MVP به شما کمک می کند تا الگوهای معماری پیشرفته تر ، مانند Clean Architecture را به راحتی پیاده سازی کنید.

استفاده از Coil برای بارگذاری تصاویر در کاتلین

Coilبه طور پیش فرض کاملاً با تکنیک های بهینه سازی R8 سازگار است بنابراین توسعه دهندگان برای افزودن هرگونه قانون Pro Guard مربوط به Coil نیاز ندارند.

برنامه نویسی کراس پلتفرم Cross Platform چیست؟

در برنامه نویسی کراس پلتفرم شما با یکبار کدنویسی برای تمامی سیستم عامل ها خروجی میگیرید.این روش نسبت به توسعه برنامه های تک پلتفرمی کمی دشوارتر است.

آموزش دیزاین پترن Builder در کاتلین

دیزاین پترن builder ثابت کرده است که پارادایمی مفید در زبان برنامه نویسی جاوا است در حالی که پارامترهای زیادی برای ساخت یک شی مورد نیاز است. همانطور که جاوا اشاره می کند ، سازنده ها یا متد های کارخانه با پارامترهای بسیار زیاد (وقتی پارامترها به طور رندوم در کلاینت ها عوض می شوند) در معرض اشکال قرار می گیرند

آموزش دیتابیس Room در اندروید با زبان کاتلین

کتابخانه Room یک لایه abstraction است که روی SQLite قرارگرفته. دیتابیس Room یک ORM (Object Relational Mapper) برای پایگاه داده SQLite در اندروید است. دیتابیس Room با پیاده سازی annotation ها استفاده از SQLite را بسیار آسان کرده

آموزش اندروید جت پک (android jetpack)

Android Jetpack تلفیقی از تعدادی کتابخانه و ابزار جداگانه در زیر یک پرچم که در I / O 2018 اعلام شد. بیشتر برنامه های Android از support library ها برای کمک به کاربران در افزودن انواع ویجت های به روز شده و رفع مشکلات سازگاری در دستگاه های Android و نسخه های سیستم عامل استفاده می کنند.

اصول SOLID برای توسعه دهندگان Android

اساساً SOLID یکی از مهمترین کلمات اختصاری در مفاهیم برنامه نویسی شی گرا است. استفاده از اصول SOLID در توسعه Android برای رعایت اصول clean code می تواند مفید و موثر باشد.

برنامه نویسی Reactive (واکنش پذیر) با RxAndroid در کاتلین

برنامه نویسی Reactive فقط یک API نیست. این یک الگوی کاملاً جدید برنامه نویسی است که مربوط به stream داده ها و گسترش تغییرات است. RxJava یک پیاده سازی Reactive برای آوردن این مفهوم به سیستم عامل اندروید است. برنامه های اندرویدی مکان مناسبی برای شروع کاوش در دنیای واکنش پذیر هستند. RxAndroid یک کتابخانه که رویدادهای ناهمگام UI را بسته بندی می کند تا به RxJava بیشتر شبیه باشد.

Coroutine در Android (قسمت سوم): کار واقعی

این بخشی از یک مجموعه چند بخشی در مورد استفاده از Coroutine در Android است. این مقاله بر روی حل مشکلات عملی با استفاده از Coroutine با اجرای درخواست های یک باره(one shot) متمرکز است.

Coroutine در Android (قسمت دوم): شروع کار

به عنوان یک recap ، Coroutine ها یک راه حل عالی برای دو مشکل برنامه نویسی رایج هستند: Long running tasks کارهایی هستند که خیلی طول می کشد تا main thread مسدود شود. Main-safety به شما امکان می دهد اطمینان حاصل کنید که هرگونه متد suspend را می توان از main thread فراخوانی کرد.

Coroutine در اندروید (قسمت اول)

Coroutine های کاتلین سبک جدیدی از همزمانی را معرفی می کنند که می تواند در Android برای ساده کردن کد async مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که آنها در کاتلین در ورژن 1.3 هستند ، مفهوم Coroutine ها از طلوع زبان های برنامه نویسی وجود داشته است. اولین زبانی که از Coroutine ها استفاده کرد Simula در سال 1967 بود.

تزریق وابستگی با استفاده از koin در کاتلین

یک چارچوب تزریق وابستگی سبک و عملگرا برای توسعه دهندگان Kotlin است. فقط با استفاده از functional resolution نوشته شده در Kotlin خالص: بدونه proxy، بدونه code generation، بدونه reflection جالب به نظر می رسد ، اما آیا واقعاً به یک توسعه دهنده کمک می کند تا با سهولت در building application متمرکز شود.

مقدمه ای برای استفاده از Retrofit

برای این که داده هایی را از دیتابیس سرور در اپلیکیشن اندروید نمایش بدهیم نیاز هست که به سرور متصل شویم و داده های مورد نظر خود را بگیریم. Retrofit کتابخانه ای است که انجام درخواست های API را بسیار ساده تر می کند. Retrofit یک Client Type Safe REST برای Android است که توسط شرکت square ساخته شده است. Retrofit برای درخواست HTTP از کتابخانه okHttp استفاده می کند. Retrofit یکی از بهترین ابزارهایی است که برای انجام درخواست به سرور در برنامه های اندرویدی استفاده میشود.

کلاس ها و وراثت در زبان کاتلین

در این مقاله به آموزش کلاس و وراثت در کاتلین می پردازیم.وراثت یا Inheritance در هر زبان برنامه نویسی که شی گرا است بسیار کاربردی می باشد. چرا که برنامه نویس را از نوشتن چندباره کدها راحت می کند.