بایگانی دسته‌ی: زبان برنامه نویسی - c#

مقالات آموزشی

Dynamic Language Runtime در .NET

این مقاله شما را با قابلیت‌های Dynamic Language Runtime در .NET آشنا می‌کند و نشان می‌دهد چگونه از زبان‌های داینامیک در C# استفاده کنید.

چگونه از فروش هم‌زمان یک محصول به چند نفر جلوگیری کنیم؟

اگر تابه‌حال در پروژه‌ای که کنترل موجودی اهمیت دارد کدنویسی کرده باشید حتماً با مشکل هم‌زمانی خرید مواجه شده‌اید. فرض کنید یک فروشگاه آنلاین برای فروش موبایل را کدنویسی می‌کنید. در این پروژه کنترل موجودی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا نمی‌خواهید اجناسی که دیگر در انبار موجود نیستند را به مشتریان بفروشید.

جنریک ها (Generics) در سی شارپ

Genericها به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم کلاس‌ها و یا methodهایی را ایجاد کنیم که هنگام تعریف آن‌ها، type شان برایمان مهم نباشد و بتوانیم یک typeعمومی برایشان تعریف کنیم

Delegate چیست؟ و در سی شارپ چه کاربردی دارد؟

Delegateها در واقع همانند اشاره‌گرها در زبان سی شارپ هستند و ما با استفاده از Delegateها می‌توانیم به متدهای اشاره کنیم که ورودی و خروجی یکسانی داشته باشند.

متغیرها (variable ) در سی شارپ

Variable و یا متغیر به معنی تغییر کننده و یا جایی برای نگهداری چیزی است.در برنامه‌نویسی ما نیاز داریم در نقاط مختلف برنامه دیتاهایی را که جنس‌های مختلفی دارند را درون قسمت‌های مختلف برنامه نگهداری کنیم تا بتوانیم در قسمت‌های بعدی برنامه از دیتای نگه‌داری شده استفاده کنیم

فریم ورک (framework) چیست؟

فریم ورک ساختاری است که شما می توانید بر روی آن نرم افزار بسازید. فریم ورک ها معمولاً با یک زبان برنامه نویسی خاص مرتبط هستند و برای وظایف مختلف مناسب هستند

آموزش شی گرایی در سی شارپ (Csharp Object Oriented)

مفهوم کلی شی گرایی یا object oriented programming این است که ما بتوانیم با استفاده از شیوه تفکر بشری یک نرم افزار تولید کنیم نه با شیوه تفکر ماشینی

چه برنامه هایی با سی شارپ می توانیم بنویسیم ؟

با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ می‌توان تحت پلتفرم‌های مختلفی برنامه‌هایی توسعه داد در این مقاله نمونه‌های از برنامه‌هایی که می‌توان توسعه داد را بیان می‌کنیم

برنامه نویسی windows form در سی شارپ چیست؟

سیستم عامل ویندوز قابلیتی را در اختیار برنامه نویسان سی شارپ قرار داده است که بتوانند فرم های ویندوز را توسعه دهند. این کار توسط برنامه نویسی windows form در سی شارپ صورت میگیرد

نصب سی شارپ:آموزش قدم به قدم راه اندازی ویژال استودیو

کامپایلری که برای کار با زبان برنامه‌نویسی سی شارپ پیشنهاد می‌شود visual studio است که با استفاده از آن به‌راحتی می‌توانید با آن برنامه‌نویسی را شروع کنید و نرم‌افزار تولید کنید

ایجاد انواع کلاس ها با modifier ها در سی شارپ

modifierها یک سری کلمات کلیدی هستند که به کلاس‌ها و متدها و متغیرهای ما معنی و مفهوم خاصی می‌بخشند.در سی شارپ چند نوع تغییردهنده داریم که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

آموزش متدها در سی شارپ

به مجموعه دستوراتی در برنامه نویسی که نام خاصی داشته باشند متد گفته میشود. برای استفده از متد ها در هر کجای کد نویسی با صدا کردن آن می توانیم از دستورات درون آن ها استفاده کنیم.

مفهوم کلاس‌ ها و اشیاء ((ObjectوClass)درسی شارپ

کلاس و شی، اساسی‌ترین مفاهیم در برنامه نویسی شی گرا است که بر اساس عناصر موجود در زندگی واقعی ایجاد شده اند.کلاس در سی شارپ نمونه اولیه ای است که کاربر آن را تعریف کرده و اشیا از روی آن ساخته می‌شوند.

حلقه foreach در زبان سی شارپ

با استفاده ازحلقه foreach جستجو و اعمال تغییرات میان عناصر آرایه‌ها و لیست‌ها بسیار، بسیار راحت‌تر می‌شود و به‌راحتی می‌توان میان آنها جستجو انجام داد

آموزش دستور حلقه ها در زبان سی شارپ

حلقه ها دستوراتی هستن که قادرند یک یا چند دستور دیگر را به تعداد مشخص تکرار کنند.در واقع حلقه ها در زبان سی شارپ به منظور ایجاد تکرار در دستورات کاربرد دارند.

آموزش ساخت ماشین حساب ساده با زبان سی شارپ

پروژه ماشین حساب پروژه ای است که هر برنامه نویس در ابتدای شروع یاد گیری با آن برخورد خواهد کرد در این ویدیو یک پروژه کوچک ماشین حساب را با هم پیاده سازی می کنیم.

آموزش ساختار if else در سی شارپ

گاهی در برنامه ها باید بر اساس شرایط تصمیم بگیریم چه کاری انجام بدهیم. در سی شارپ با دستورات شرطی if می توانیم شرایط مختلف را بررسی و بر اساس آن تصمیم بگیریم و اکشن مورد نظر را اجرا کنیم.

دستور return در سی شارپ

از کلمه کلیدی return در سی شارپ برای بازگشت مقدار استفاده می کنیم. در بسیاری از بخش های مختلف برنامه ها از متدها استفاده می کنیم.

کاربرد دستور this در سی شارپ

کلمه کلیدی this در زبان سی شارپ اشاره به نمونه فعلی کلاس استفاده شده دارد. در حالت عادی نیازی به استفاده از این کلاس نیست ولی گاهی اوقات برای کدنویسی تمیز و بهتر از این کلمه کلیدی استفاده می کنیم که خوانایی کد بالاتر برود.

نحوه جستجو در آرايه سي شارپ

آرایه ها لیستی از داده های هم نوع است، هرجا از آرایه ها استفاده می کنیم نیاز به جستجو استفاده از عناصر آرایه هم داریم. در این آموزش با استفاده از کلاس array در سی شارپ انواع جستوجویی که می توانیم بر روی آرایه ها در سی شارپ انجام دهیم را بررسی می کنیم.