آشنایی با .Net Core و Asp.Net Core

آشنایی با .Net Core و Asp.Net Core

.Net Core چیست؟

 

  نوشته .net core بر روی پس زمینه بنفش

.Net Coreیک پلتفرم اوپن سورس است که توسط شرکت مایکروسافت در سال 2014 ارائه شد و یکی از اهداف تولید این پلتفرم قابلیتcross platformبودن برنامه های تولید شده بود و این یعنی ما با یک بار کد نوشتن می توانیم آن را بر روی سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس وmacOSاجرا کنیم.

 

 

 

Asp.Net Core چیست؟

   

 لوگوی asp.net core بر روی پس زمینه بنفش

 

Asp.net coreیک فریم ورک رایگان و اوپن سورس است برای طراحی و تولید اپلیکیشن های تحت وب که توسط مایکروسافت ارائه شده است. این فریمورک کراس پلتفورم است، و این یعنی برنامه های تولید شده توسطasp.net coreبر روی سیستم عامل های ویندوز ؛ لینوکس یا مک اجرا می شوند و مثل ورژن های قدیمی محدود به سیستم عامل ویندوز نیستند. در واقع می توانیم بگوییمasp.net coreیک ورژن جدید ازAsp.Net است که کاملا بازنویسی شده است و قابلیت های زیادی مانند ماژولار،کراس پلتفرم و اوپن سورس بودن به آن اضافه شده است.Asp.Net Coreبر روی پلتفرم .Net Coreاجرا می شود. در ادامه به قابلیت های.Net Coreمی پردازیم.

 

ماژولار

    تصویری از lego برای نمایش نحوه ماژولار در asp.net core

 

ماژولار به این معنی است که ما هر امکانی که نیاز داشته باشیم میتوانیم بسته  Nuget  آن را دانلود به پروژهاضافه کنیم.  بدین ترتیب پروژه ما بسیار سبکتر می شود چون فقط کتابخانه های که از آنها استفاده کرده ایم به پروژه اضافه می کنیم.

  

cross platform

     کارس پلتفرم بودن asp.net core را بر روس سیستم های windows , linux , macos به تصویر کشیده است   

 

برنامه های که با استفاده از.Net Coreنوشته می شوند بر روی سیستم عامل های ویندوز , لینوکس ومک قابل اجرا هستند. با این تکنولوژی می توانیم هر برنامه ی کاربردی که قصد داریم روی یکی از این سیستم عامل ها اجرا کنیم را به راحتی بنویسیم و این قابلیت خیلی ارزشمندی برای ما برنامه نویسان هست که با تسلط بر یک تکنولوژی و توسعه یک نرم افزار می توانیم آن را در تمامی سیستم ها اجرا کنیم و نیازی به کدنویسی مجدد یک پروژه برای  سیستم عامل های مختلف نیست.

 از برنامه های کاربردی موبایل برای سیستم عامل هایandroidوiosگرفته تا برنامه های بزرگ سازمانی که در ویندوز سرور و لینوکس کار می کنند و یا میکروسرویس های با مقیاس بالا که در فضاهای ابری اجرا می شوند، برای تمامی این ها.Net Core برای شما راه حل هایی ارائه می دهد.

 

Open source

    لوگوی open source

.Net Coreاوپن سورس است و از مجوز هایMITوApache2استفاده می کند. طبق آمار های ارائه شده در حال حاضر بیش از 30 هزار توسعه دهنده از حدود 2000 هزار شرکت در خارج از مایکروسافت در ارتقاع و بهبودdot net coreمشارکت می کنند، و می بینیم که جامعه دات نت به سرعت در حال رشد است و پروژه های جامع و کتابخانه های پرکاربردی به صورت رایگان در دسترس عموم قراردارند. علاوه بر این جامعه و خود مایکروسافت،  تیم های فنی شرکت های بزرگی همچون گوگل، رد هت، سامسونگ، یونیتی وJetBrainsدر حال فعالیت بر روی.Netهستند و در آینده پیشرفت های شگفت انگیزی می توانیم در.Netمشاهده کنیم.

 

کارایی و سرعت

  برتری .net core نسبت به nodejs , java را بر روی نمایشگر های عقربه ای نشان می دهد

Coreسرعت خیلی بالایی برای پاسخ دادن به درخواست های کلاینت دارد و ازNode.jsوGoهم سریعتر است. این یعنی برنامه ها برای پاسخ به درخواست ها به توان محاسبه کمتری نیاز دارند. سایتstackoverflowکه روزانه بیش از 10 میلیون بازدید دارد تنها در 9 سرور مستقر شده است و این قدرت و سرعت.Net Coreرا به خوبی نمایش می دهد. سایت TechEmpower که یک بنچ مارک معتبر است فریم ورک های وب را با کارهایی مانند سریال سازیjson، دسترسی سریع به بانک های اطلاعاتی و... مقایسه می کند. در این وب سایت می توانید مشاهده کنید که.Net Coreسریعتر از هر فریمورک شناخته شده ی  دیگری هست.

مایکروسافت برای بدست آوردن بهترین عملکرد  .Net Coreرا باasp.net coreتوصیه می کند. این امر زمانی اهمیت پیدا میکند که صدها میکروسرویس استفاده شوند و با هم یک اپلیکیشن بزرگ را تشکیل دهند، در این صورت به تعداد کمتری سرور نیاز دارید. این بهره وری  و مقیاس پذیری به دست آمده باdot net coreبه صرفه جویی های خوبی در هزینه های شما می انجامد.

شرکت های بزرگی در حال حرکت به سمتdot net coreهستند. یکی از بزرگترین شرکت ها موتور جستوجویbing.comاست که بعد از انتقال بهdot net coreدر عملکرد سیستم خود 34 درصد پیشرفت داشته اند.

دفتر مرکزی raygun در نیوزلند گزارش داده است که با جابجایی ازNode.jsبه.Net Coreتوان خود را 2000% افزایش داده است. این شرکت محصولاتCrash Reporting , Real User Monitoring , APMرا ارائه می دهد. اگر نگاهی به خدمات و مشتریان سایت raygun بیاندازید بزرگی این شرکت را می توانید بهتر درک کنید.

 

 

اکوسیستم بزرگ

   شبکه ای گسترده ازاکوسیستم dot net core

با وجود کتابخانه هایnugetو بازارVisual Studio Marketplac ، شبکه گسترده مشارکت کنندگان و سایت های سوال و جواب خارجی مانندstackoverflowو حتی سایت های فارسی مانند باگتو، نیک آموز، تاپ لرن، فرانش، دانشجویار و ... اکوسیستم بزرگ دات نتی در اختیار شما قرار دارد. که در حین انجام پروژه ها کمک شایانی به تیم شما می کند.

 

پشتیبانی قوی

 

   لگو و ساختمان شرکت مایکروسافت

 

.Net Core بر روی سیستم عامل هایwindows , macOS , Linux توسط مایکروسافت ارائه و پشتیبانی می شود و برای بالابردن امنیت و کیفیت چندین بار در سال بروزرسانی می شود. رد هت از.Net CoreدرRed Hat Enterprise Linux(RHEL)پشتیبانی می کند. شرکت های رد هت و مایکروسافت برای اطمینان از اینکه.Net Coreبه خوبی درRHELاجرا شود همکاری می کنند.  می بینیم که غول های بزرگ نرم افزاری پشتیبانی.Net Coreرا بر عهده دارند و با خیالی آسوده تر می توانیم.Net Coreرا برای آینده خود و سازمانمان انتخاب کنیم.

 

زبان های برنامه نویسی برای .Net Core

   زبان های برنامه نویسی برای asp dot net core

.Net Coreیک فریم ورک است و برای تولید برنامه ها و کتابخانه ها برای این فریم ورک نیاز به یک زبان برنامه نویسی داریم. ما می توانیم از زبان های برنامه نویسیC# , VB , F# برای تولید برنامه های.Net Coreاستفاده کنیم. این زبان های در ویرایشگرها وIDEهای محبوب از جملهVisual StadioوVisual Stadio Codeیک پارچه شده اند و برای تولید برنامه ها میتوانیم از این زبان ها در این ویرایشگر ها استفاده کنیم.

 

 

جدیدترین ویدئوهای آموزشی

در بخش TV باگتو، آموزش های کوتاه و جدید را مشاهده نمایید

2 نظرات
 • عکس پروفایل نسترن در سایت باگتو
 • |
 • ارسال شده توسط : نسترن
 • |
 • زمان : 1399/02/26

خیلی خووووووب بود

مخصوصا دوره های باگتو که عالی هستن. 

یه سرو گردن از اموزش های ایرانی بالاتره

کاملا مشخصه تسلط کافی دارند به موصوعات

لطفا دوره های بیشتری قرار بدین


 • عکس پروفایل احمدوند در سایت باگتو
 • |
 • ارسال شده توسط : احمدوند
 • |
 • زمان : 1398/11/25

عالي بود جناب بابايي . مثال هاي خوبي براي قانع شدن ادامه بر روي asp.net core ارائه شد. لطفا در مورد بازار كار asp.net core هم اطلاعاتي براي مارقرار دهيد.تشكربرای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب کاربری ثبت نام

x "🌹🪴 نوروزتان پیروز 🌱🌷💐فروش ویژه نوروزی در تاریخ 6ام تا 8ام فروردین 🌻😍🌹"