تفاوت بین وب سرویس  REST و SOAP

تفاوت بین وب سرویس REST و SOAP

در این مقاله کوتاه، تفاوت‌های میان  RESTوSOAP APIو نحوه استفاده از آنها در Integrations (یکپارچگی‌ها) را بررسی می‌کنیم.

 ما در دوره پیشرفته آموزش asp  سایت باگتو  با عنوان دوره ستارگان Asp.Net Core  در یک فصل  REST   رو بصورت کامل آموزش داده ایم.

وب سرویس دارای معانی بسیاری برای افراد با رشته‌های مختلف هستند. برای کاربران عمومی، به معنی استفاده از سرویس‌های آنلاین مانند وب‌گردی اینترنتی است، اما برای توسعه دهندگان و مدیران وب، معانی مختلفی دارد. به‌طورکلی یک اصطلاح گسترده است که چگونگی برقراری ارتباط بین دو مجموعه مختلف دستگاه یا اپلیکیشن‌ها را روی شبکه جهانی وب (WWW) نشان می‌دهد. این سیستم ارتباطی را می‌توان به دو نوع طبقه‌بندی کرد:

 

  •  Simple Object Access Protocol    SOAP
  •  Representational State Transfer    REST

SOAP APIV VS REST API

 اغلب اوقات هر دو به‌عنوان اصطلاحاتی با معانی یکسان در نظر گرفته می‌شوند اما نحوه کار آنها و ابزارهایی که هر دو برای اهداف ارتباطی استفاده می‌کنند، تفاوت میان آنها را نشان می‌دهد. قبل از نشان‌دادن تفاوت‌های میان این دو، بهتر است  هر کدام رو بصورت جدا بررسی میکنیم.

 

REST API  چیست؟

REST API

REST مخفف شده‌ی عبارت Representational State Transfer و به معنای "انتقال بازنمودی حالت" است

 REST یک سبک معماری از وب‌سرویس‌هاست که به‌عنوان کانال ارتباطی بین کامپیوترها یا سیستم‌های مختلف بر روی اینترنت کار می‌کند. اصطلاحREST API،Application Programming Interface (رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن) است که توسط سبک معماریِ سیستم معماریRESTپشتیبانی می‌شود.

سرویس وب سازگار با REST API، سیستم‌های دیتابیس  و سیستم‌های کامپیوتری، اجازه درخواست سیستم‌ها برای دسترسی محکم و تعریف مجدد از منابع مبتنی بر وب را با استقرار یک مجموعه از پیش تعریف شده از Stateless protocol و عملکردهای استاندارد، می‌دهند.

سیستم‌هایREST APIعملکرد سریع، قابل‌اطمینان و پیشرفت بیشتری را با استفاده از این پروتکل‌ها و عملیات و پیاده‌سازی مجدد اجزای قابل‌کنترل و با قابلیت آپدیت، بدون ایجاد تأثیر بر روی سیستم، ارائه می‌دهند.

SOAP API  چیست؟

SOAP API

SOAP پروتکل دسترسی آسان به اشیاء و مخفف عبارت Simple Object Access Protocol می باشد

SOAPیک سیستم پروتکل ارتباطی استاندارد است که اجازه می‌دهد پردازش‌ها با استفاده از سیستم‌عامل‌های مختلف مانند لینوکس و ویندوز از طریقHTTPو XML  آن ارتباط برقرار کنند.APIهای مبتنی برSOAPبرای ایجاد، بازیابی، آپدیت و حذف رکورد‌ها مانند اکانت‌ها، پسورد‌ها، لیدها و اشیا سفارشی طراحی شده‌اند.

این کار بیش از بیست نوع فراخوانی مختلف را ارائه می‌دهد که توسعه دهندگانAPI به‌راحتی می‌توانند اکانت‌های خود را حفظ کنند، جستجوهای دقیق انجام دهند و بسیاری از موارد دیگر. سپس می‌توان از این موارد با تمام زبان‌هایی که وب‌سرویس‌ها را ساپورت می‌کنند، استفاده کرد.

SOAP APIها از مزایای ساخت پروتکل‌های مبتنی بر وب مانندHTTPوXMLآن بهره می‌برند که در حال حاضر تمام سیستم‌عامل‌ها را اجرا می‌کنند، به همین دلیل است که توسعه دهندگان آن می‌توانند به‌راحتی، وب‌سرویس‌ها را بدون توجه به زبان و پلتفرم‌ها دست‌کاری کنند.

 تفاوت هایی که بین وب سرویس های   SOAP  و  REST  وجود دارد :

  • SOAP APIهیچ استاندارد رسمی ندارد زیرا یک سبک معماری است،REST API استاندارد رسمی دارد زیرا یک پروتکل است.

 

  •  REST APIها از استانداردهای متعددی مانند HTTP، JSON، URL و XML استفاده می کنند در حالی کهSOAP API ها  عمدتاً بر اساس HTTP و XML هستند.

 

  •  از آنجایی که REST API استانداردهای متعددی را مستقر می کند، بنابراین در مقایسه با SOAP که از XML برای ایجاد Payload استفاده می کند و منجر به فایل با اندازه بزرگ می شود، به منابع و پهنای باند کمتری نیاز دارد.

 

  • روش هایی که هر دو API منطق کسب و کار را نشان می دهند نیز متفاوت است.REST API از مسیر مشابه URL Exposure ("/WeatherService") استفاده می کند،در حالی که SOAP API از رابط های خدماتی مانند WebService استفاده می کند.

 

  • SOAP API استانداردهای زیادی را تعریف می‌کند وفقط به روش استاندارد پیاده‌سازی می‌کند. در صورت عدم ارتباط از سرویس، نتیجه خطا خواهد بود. از سوی دیگر، REST API

 

  • REST API از زبان توصیف برنامه کاربردی وب استفاده می کند و SOAP API از زبان شرح خدمات وب برای توصیف عملکردهای ارائه شده توسط وب سرویس ها استفاده می کند.د.

 

  • REST API ها با جاوا اسکریپت راحت تر هستند و به راحتی قابل پیاده سازی هستند. APIهای SOAP نیز با جاوا اسکریپت مناسب هستند اما از پیاده سازی بیشتر پشتیبانی نمی کنند.

 

 ردیفSOAPREST 
1یک پروتکل است  یک معماری است 
2عمدتاً بر اساس HTTP و XML هستند.فرمت های مختلف مانند متن ساده، HTML، XML، JSON و غیره را نیز پشتیبانی میکند.
3چون از XML استفاده میکنه برای Payload  به منابع و پهنای باند بیشتری احتیاج داردبه منابع و پهنای باند کمتری نیاز دارد
4از رابط های خدماتی مانند WebService استفاده می کندبرای منطق کسب وکار استفاده می کند اما REST از URL Exposure  استفاده می کند 
5 استانداردهای زیادی را تعریف می‌کند و   فقط به روش استاندارد پیاده‌سازی می‌کندروی استانداردهای زیاد تاکید نمیکند و در نهایت باعث خراب شدن API می شود.
6SOAP API از زبان توصیف خدمات وب برای توصیف عملکردهای ارائه شده توسط وب سرویس ها استفاده کردندREST API از زبان توصیف برنامه وب استفاده می کند
7جاوا اسکریپت مناسب هستند اما در پیاده سازی به مشکل بر می خورند REST API ها با جاوا اسکریپت  به راحتی قابل پیاده سازی هستند

 


جدیدترین ویدئوهای آموزشی

در بخش TV باگتو، آموزش های کوتاه و جدید را مشاهده نمایید

0 نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب کاربری ثبت نام

x "🌹🪴 نوروزتان پیروز 🌱🌷💐فروش ویژه نوروزی در تاریخ 6ام تا 8ام فروردین 🌻😍🌹"