تفاوت Convert و Parse در سی‌ شارپ

تفاوت Convert و Parse در سی‌ شارپ
فهرست مقاله [نمایش]

  برنامه‌نویسی در زبان سی‌ شارپ نیازمند فهمیدن تعدادی مفهوم و فرایند است. دو عدد از این مفاهیم، که اغلب اشتباها به صورت متقابل استفاده می‌شوند، Convert و Parse هستند. هر دوی این دستورات به ما کمک می‌کنند تا نوع داده‌ها را تغییر دهیم، اما استفاده و عملکرد آن‌ها متفاوت است. در این مقاله تلاش کردیم تا با استفاده از زبان ساده و روان، تفاوت این دو را شرح دهد.


  Convert
   

  دستور Convert در سی‌ شارپ برای تبدیل یک نوع داده به نوع دیگری استفاده می‌شود. برای مثال، اگر ما یک عدد صحیح (integer) داشته باشیم و بخواهیم آن را به رشته (string) تبدیل کنیم، می‌توانیم از دستور Convert استفاده کنیم. این دستور همچنین قابلیت تبدیل انواع داده‌های nullable را نیز دارد.


  Parse
   

  دستور Parse نیز برای تبدیل انواع داده‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود، اما با این تفاوت که Parse تنها برای تبدیل رشته‌ها به نوع دیگری از داده‌ها استفاده می‌شود. بنابراین، اگر ما یک رشته که مقدار آن یک عدد است داشته باشیم، می‌توانیم از Parse استفاده کنیم تا آن را به یک عدد تبدیل کنیم.


  مثال‌های کدنویسی


  برای درک بهتر این مبحث، دو مثال از استفاده از Convert و Parse در زیر آمده است.


  مثال Convert

  
  int number = 1234;
  string convertedNumber = Convert.ToString(number);
  Console.WriteLine(convertedNumber); // Output: "1234"


  مثال Parse

  
  string numberString = "1234";
  int parsedNumber = Int32.Parse(numberString);
  Console.WriteLine(parsedNumber); // Output: 1234
  

  مثال کاربردی در پروژه‌های واقعی


  کاربرد Convert
   

  یکی از کاربردهای رایج Convert در پروژه‌های واقعی، در زمانی است که ما باید یک نوع داده nullable را به non-nullable تبدیل کنیم. برای مثال، ممکن است یک برنامه‌ی حسابداری داشته باشیم که اطلاعات مشتریان را از یک پایگاه داده دریافت می‌کند. این اطلاعات ممکن است شامل فیلدهایی باشد که مقدار null را می‌پذیرند، اما در محاسبات ما، می‌خواهیم که این مقادیر null را با صفر جایگزین کنیم.

  
  int? nullableNumber = null;
  int nonNullableNumber = Convert.ToInt32(nullableNumber);
  Console.WriteLine(nonNullableNumber); // Output: 0
  

  کاربرد Parse
   

  یکی از کاربردهای رایج Parse در پروژه‌های واقعی، زمانی است که ما مقادیری را از فرم‌های وب یا فایل‌های متنی می‌خوانیم که به صورت رشته هستند، اما باید به نوع داده خاصی تبدیل شوند. برای مثال، اگر کاربری تاریخ تولد خود را وارد کند، می‌توانیم از Parse استفاده کنیم تا آن را به یک شیء تاریخ تبدیل کنیم.

  
  string dateString = "2023-07-29";
  DateTime date = DateTime.Parse(dateString);
  Console.WriteLine(date); // Output: 7/29/2023 12:00:00 AM
  


  امیدوارم که این مقاله در فهم تفاوت بین Convert و Parse در سی‌ شارپ برای شما مفید بوده باشد. برای یادگیری حرفه‌ای سی‌ شارپ، در دوره‌های آموزش سی شارپ باگتو شرکت کنید. 

  برای دریافت مطالب بیشتر مرتبط به این مقاله می توانید مقاله های تبدیل نوع داده در سی شارپ و Parse در سی‌شارپ چیست؟ را مطالعه نمایید.


  • نویسنده: تیم تحریریه باگتو

  ارسال دیدگاه

  برای افزودن دیدگاه خود، نیاز است ابتدا وارد حساب کاربری‌تان شوید


  دیدگاه کاربران