تفاوت متد و کلاس در سی‌شارپ

تفاوت متد و کلاس در سی‌شارپ
فهرست مقاله [نمایش]

  توی این مقاله ما در مورد دو مفهوم مهم در سی شارپ یعنی کلاس و متد صحبت می‌کنیم. این دو مفهوم پایه‌ای و اساسی در برنامه‌نویسی شی گرا هستند و درک آنها برای هر برنامه‌نویسی لازم است.


  کلاس در سی‌شارپ چیست؟


  کلاس در سی‌شارپ یک قالب یا الگو است که تعریف می‌کند یک شیء چگونه خواهد بود. شما می‌توانید فیلدها، خصوصیات و متدها را در یک کلاس تعریف کنید.
  برای مثال، فرض کنید شما می‌خواهید یک برنامه بنویسید که اطلاعات مربوط به کارمندان یک شرکت را مدیریت کند. در این صورت، شما می‌توانید یک کلاس Employee بسازید که در آن فیلدهایی مانند Name, Age, Salary و متدهایی مانند Work, TakeVacation را تعریف کنید.


  متد در سی‌شارپ چیست؟


  یک متد در سی‌شارپ یک بلوک کد است که انجام یک عمل خاص را تعریف می‌کند. متدها می‌توانند درون یک کلاس تعریف شوند و به‌عنوان رفتارهای اصلی اشیاء مورداستفاده قرار می‌گیرند.
  برای مثال، در کلاس Employee ما می‌توانیم یک متد Work داشته باشیم که توضیح می‌دهد کارمند چگونه کار می‌کند.


  تفاوت بین کلاس و متد در سی‌شارپ


  به طور خلاصه، تفاوت اصلی بین کلاس و متد در سی شارپ این است که کلاسیک قالب برای ساختن اشیا است، درحالی‌که متد یک عملیات خاص را تعریف می‌کند که توسط یک شیء انجام می‌شود.


  به‌عبارت‌دیگر، کلاس چیزی است که شما آن را می‌سازید و متد چیزی است که شما آن را اجرا می‌کنید.


  اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بگوییم، کلاس همانند یک "طرح" یا "قالب" است که تعیین می‌کند یک شیء چگونه خواهد بود، درحالی‌که متد همانند یک "دستورالعمل" است که تعیین می‌کند یک شیء چگونه عمل می‌کند.


  ریچارد کراینا در کتاب "Pro C# 7: With .NET and .NET Core" در مورد "تفاوت متد و کلاس در سی شارپ می‌گوید: "کلاس‌ها مانند طرح‌هایی هستند که تعیین می‌کنند چگونه یک شیء ساخته خواهد شد، درحالی‌که متدها نشان می‌دهند چگونه این شیء عمل خواهد کرد."


  پس با یادگیری و فهم کلاس‌ها و متدها در سی‌شارپ، شما قدم بزرگی برای توسعه مهارت‌های برنامه‌نویسی خود برداشته‌اید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده و شما را ترغیب به یادگیری بیشتر در زمینه برنامه‌نویسی سی‌شارپ کرده باشد. برای ما بنویسید و به ما بگویید که چه چیزی را بیشتر دوست دارید در مورد سی‌شارپ یاد بگیرید!

  اگر از مقاله «تفاوت متد و کلاس در سی‌شارپ» لذت برده‌اید، ممکن است به مقالات «مفهوم Polymorphism در شی گرایی»، «متدهای کلاس path در سی‌ شارپ»، و «کلاس Sealed در #C» هم علاقه‌مند شوید. این مقالات به شما اطلاعات جامعی در مورد مفاهیم پایه‌ای مانند چند شکلی (Polymorphism)، استفاده از کلاس‌ها و متدها، و تعریف کلاس‌های بسته (Sealed) در سی‌شارپ می‌دهند. این مقالات می‌توانند دید شما نسبت به موضوعات پیچیده‌تر را گسترش دهند.


  • نویسنده: تیم تحریریه باگتو

  ارسال دیدگاه

  برای افزودن دیدگاه خود، نیاز است ابتدا وارد حساب کاربری‌تان شوید


  دیدگاه کاربران