مقالات باگتو

 معرفی زبان جاوا اسکریپت
معرفی زبان جاوا اسکریپت

 

 

در اولین مرحله از آموزش جاوا اسکریپت قصد داریم به معرفی این زبان قدرتمند و محبوب بپردازیم. زبانJavascriptمحبوب ­ترین زبان برنامه­نویسی در حال حاضر می­باشد.

بسیاری از فریم ورک­های قدرتمند مانند (jquery , Angular , React, Nodejs) بر پایه زبان جاوا اسکریپت می ­باشند. این مطلب به این معنی می­باشد که با یادگیری زبان جاوااسکریپت آینده شغلی خود را تامین کرده اید.

زبان جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی Client_Sideمی باشد،ما کلا دونوع زبان برنامه نویسی داریم:Server_SideوClient_Side

 

java

 

 

 

  1. Server_Side:به زبانهای برنامه نویسی که سمت سرور (Backe_End) کار می کنند مانند زبانAsp.Net , Php,Javaو...

  2. Client_Side:به زبان های برنامه نویسی که سمت کلاینت (Front_End) کار می کنند،مانند زبانHtml,Css,JavaScript....

 

پس از تعریفServer_Side وClient_Side می پردازیم به وظیفه ی این دو مورد:

وظیفهServer_Side:سمت سرور اطلاعات را آماده می کند و از طریق پروتکلHttpsکه مخفف(Hyper Text Transfer Protocol) می باشد،به سمت کلاینت ارسال می­کند. در کلServer_Sideکارش با بانک اطلاعاتی و استخراج اطلاعات و غیره می­باشد.

وظیفه یClient_Side:این دسته از زبان­های برنامه­نویسی به ما اجازه می­دهند که سمت کاربر کد بنویسیم. این زبان­ها نیاز به مرورگر برای اجرای اسکریپت­ها در دستگاه مشتری دارند و در حال پردازشاسکریپت­ها در سمت کاربر هستند و  با سرور ارتباط برقرار نمی­کنند.

JavaScriptیک زبان برنامه نویسی است که در ابتدا برای تعامل با عناصر صفحات وب طراحی شده است. در مرورگرهای وب ،JavaScriptاز سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

     1. ECMAScriptکه قابلیت اصلی را فراهم می کند.

     2. Document Object Model (DOM)، رابط هایی را برای تعامل با عناصر موجود در   صفحات وب فراهم می کند.

     3. Browser Object Model (BOM)، کهAPIرا برای تعامل با مرورگرهای وب فراهم می کند.

JavaScriptبه شما امکان می دهد تعامل را به یک صفحه وب اضافه کنید. این کار اغلب باHTMLوCSSانجام می شود.برای افزایش عملکرد یک صفحه وب مانند اعتبار سنجی فرم ها ، ایجاد نقشه های تعاملی و نمایش نمودارهای متحرک استفاده می شود.

هنگامی که یک صفحه وب بارگیری می شود ، یعنی پس از بارگیریHTMLوCSS، موتورJavaScriptدر مرورگر وب کدJavaScriptرا اجرا می کند. کدJavaScriptسپسHTMLوCSSرا اصلاح می کند تا رابط کاربری به صورت پویا به روز شود.

پس از اینکه ما متوجه شدیم که جاوااسکریپت چه نوع زبانی هستش و چه کاربرد هایی داره و چطور کار میکنه حالا بهتره بریم یه سری به تاریخچه این زبان بزنیم.

در زمان­های گذشته زبان برنامه­ نویسی جاوا اسکریپت به نامMochaارائه می­شد که بعد از مدتی بهLiveScriptتبدیل شد و سپس توسعه داده شد و بهJavascript تبدیل شد.

چند نکته در مورد زبانJavaScript:

  1. مرورگرها به طور پیش­فرض کدها و دستورات جاوااسکریپت را پردازش می کنند.
  2. زبان جاوااسکریپت قلب همه ی زبانهای برنامه نویسی سمت کاربر می باشد.
  3. علی رغم اشتباه عمومی، زبان جاوا اسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد.زبان جاوااسکریپت یک زبانClient_Side وزبان جاوا یک زبانServer_Sideمی باشد.

در این مقاله ما با زبان جاوااسکریپت و برخی از کتابخانه های این زبان و همچنین نحوه ی کارکرد و تاریخچه ی آن آشنا شدیم در قسمت بعدی مقاله ی مربوط به زبان جاوا اسکریپت به معرف ساختار و قواعد دستوری این زبان می پردازیم.

 

تگ‌ها
اشتراک

0 نظرات


;