مقالات باگتو

بهترین زبان برنامه‌نویسی برای تست خودکار است در سال 2021
بهترین زبان برنامه‌نویسی برای تست خودکار است در سال 2021

 

اگر به دنبال یک زبان برنامه‌نویسی خوب هستید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید، در این لیست فهرست کاملی از زبان مناسب موردنیاز خود را مشاهده خواهید کرد.

مقدمه:

در دنیای شدیداً رقابتی امروز، توسعه نرم‌افزار و اتوماسیون نقش مهمی در ایجاد اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری قدرتمند برای بیزینس‌ها ایفا می‌کنند. علاوه بر این، فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی و بلاک‌چین، مزیت رقابتی را برای شرکت‌ها ایجاد کرده‌اند. برای به‌دست‌آوردن حداکثر مزایای خارج از automation testing، تسترها به داشتن تجربه در حداقل یک زبان برنامه‌نویسی احتیاج دارند. امروزه زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی به طور مداوم در حال ظهور هستند. صرف‌نظر از اینکه در چه مرحله‌ای هستید، از automation testing شروع کنید یا یک آزمایش‌کننده باتجربه باشید که قصد دارد زبان برنامه‌نویسی جدیدی را یاد بگیرد، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب زبان بسیار مهم است.

کدام زبان برنامه‌نویسی بهترین زبان برای تست خودکار است؟

 

 

test automation

 

 

 

لیست زیر پس از درنظرگرفتن معیارهایی مانند روندهای اخیر، محبوبیت زبان، آینده شغلی، پروژه‌های open-source و موارد دیگر تهیه شده است.

بر اساسTIOBE Index 2021وIEEE Spectrum Magazine،جاوا،Cو پایتون سه زبان برنامه‌نویسی برتر برای تست  خودکار در این لیست هستند. در زیر برخی از رایج‌ترین زبان‌ها ذکر شده است.

1-JavaScript

طبق نظرسنجی اخیر Developer Survey توسطStack Overflow، جاوا اسکریپت برای هشتمین سال متوالی به‌عنوان پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی، رتبه برتر را به خود اختصاص داد. از test automation تا حد زیادی پشتیبانی می‌کند، به‌ویژه برای توسعه front-end. بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ مانندInstagram، Accenture، AirbnbوSlackاز JavaScript استفاده می‌کنند و به دلیل توسعه front-end و زبان برنامه‌نویسی اتوماسیون آن را ترجیح می‌دهند.

 • این روش از رویکرد shift-left testing پیروی می‌کند جایی که حتی توسعه دهندگان نیز در پردازش توسعه کد تست، نقش فعال دارند. اینجا، تیم آزمایش به‌دقت با تیم توسعه همکاری می‌کند تا test automation کارآمد را پیاده‌سازی کند.
 • JavaScript و Selenium با هم توسط توسعه دهندگان برای ایجاد سناریوهای آزمایشی برای تست خودکار مرورگر استفاده می‌شوند. در این زمینه، pCloudy’s remote Selenium Grid برای استفاده، بدون نیاز به تغییر source-code بسیار مناسب است.
 • فریم‌ورک‌های آزمایشی مختلفی برای JavaScript برای تست واحد و تست end-to-end مانندZest، Mocha، Jasmine، Nightwatch JSو... وجود دارد.

2- Python

طبق آمار، Python محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی اتوماسیون 2021 است. open-source است و سابقه در توسعه برنامه‌های وب و اپلیکیشن‌های دسکتاپ، ماشین لرنینگ، سرورهای شبکه، ابزارهای مدیا و موارد دیگر دارد. برای هر بیزینسی که به‌تازگی راه‌اندازی شده است، پایتون بیشتر از هر زبان برنامه‌نویسی دیگری توصیه می‌شود. پایتون از کتابخانه، integration قابل‌اعتماد و ویژگی‌های کنترل پشتیبانی می‌کند. برخی از برنامه‌های محبوب ساخته شده با Python عبارت‌اند ازYoutube، PinterestوInstagram. طبق روندهای اخیر، تقریباً 2.3 وب‌سایت  Lakh Live (6 Lacs در سطح جهان و 3.1Kدر هند) با استفاده از پایتون ساخته شده است. طبق گزارش Stack Overflow در آخرین نظرسنجی توسعه دهندگان، حدود 70 درصد از توسعه دهندگان پایتون را به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی ترجیح داده‌اند زیرا:

 • Python دارای چندین کتابخانه است که به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا هرگونه عملکردی را بدون تلاش زیاد در نوشتن کد انجام دهند وتعداد خطوط کد موردنیاز برای نوشتن یک برنامه کاهش پیدا کند.
 • دارای یک  Python Community قوی است.
 • یک زبان برنامه‌نویسی شیءگرا (object-oriented) است.
 • Python نسبتاً قابل‌حمل است و یک زبان برنامه‌نویسی اتوماسیون برای یادگیری آسان است و آن را به بهترین انتخاب برای مبتدیان تبدیل می‌کند.
 • Selenium-Appium Libraries برای Python ، اتوماسیون و تست cross-browser بر روی تلفن همراه و دسکتاپ را آسان‌تر می‌کند. محبوب‌ترین فریم‌ورک‌های تست پایتونPyTestو PyUnitهستند که در تست اتوماسیون Selenium برای تست اتوماسیون cross-browser استفاده می‌شوند.

3- Java

Java یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی اتوماسیون عمومی است که متعلق به شرکت Oracle Corporation است. طبق گزارش Applitools Survey ، Java همچنان پیشتاز است و 43 درصد از کاربران آن Java را برای نوشتن تست‌های خود انتخاب کرده‌اند. شرکت‌ها ازJava برای نگهداری سیستم‌های back-end استفاده می‌کنند. بیش از 3 میلیارد دستگاه در حال اجرا کردن اپلیکیشن‌های ساخته شده بر روی Java هستند. این برنامه با فریم‌ورک‌های تست جامع، پکیج‌ها و knowledge sources همراه است که آن را به یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی اتوماسیون تبدیل می‌کند.Netflix، Google، Pinterest، Instagram چند برند بزرگ هستند که از جاوا استفاده می‌کنند.

 • کتابخانه‌های open-source ، خط command قدرتمند، integration آسان، پشتیبانیIDEرا در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.
 • یک زبان Object-Oriented است که روی اصل Write Once Run Anywhere (برنامه‌هایی که صرفاً یک‌بار نوشته می‌شوند اما روی پلتفرم‌های مختلف قابل‌اجرا هستند) کار می‌کند باعث انعطاف‌پذیری بسیاری از پلتفرم‌های  cross-browser می‌شود.
 • امکان ادغام آسانJUnitباSelenium Webdriverرا برای خودکار کردن تست‌های اپلیکیشن‌های تحت وب فراهم می‌کند.
 • همچنین موارد آزمایشی کوتاهی را در اختیار توسعه دهندگان نرم‌افزار قرار می‌دهد.

4- C#

 C# توسط مایکروسافت ایجاد شده است.یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی اتوماسیون محسوب می‌شود. 67٪ از کاربران، همان‌طور که توسطStack Overflow Developer Surveyگزارش شده است، C# را برای توسعه و اتوماسیون موردنیاز خود ترجیح می‌دهند. این زبان به‌عنوان یک زبان اتوماسیون تستی روند روبه‌رشدی را نشان داده است. بسیاری از فریم‌ورک‌های اتوماسیون تست درC#مانندNUnit، MSTestوxUnit.Netاز اتوماسیون و تست cross-browser پشتیبانی می‌کنند. همچنین، بسیاری از آزمایش‌کنندگانC#را به دلیل سازگاری با   Selenium WebDriver  ترجیح می‌دهند. شرکت‌هایی مانندDelivery Hero، MicrosoftوAccenture،C#را در استک تکنولوژی خود قرار می‌دهند.

 • یک زبان برنامه‌نویسی Object-Oriented (شیءگرا) و ساختاریافته است.
 • بیشتر در Windows استفاده می‌شود اما برای پلتفرم‌هایAndroidوiOSنیز مناسب است.
 • C-Sharp یک شرکت مایکروسافت است که بر روی.Net Frameworkکار می‌کند.
 • از مدل Page-Object (POM) برای ایجاد کد تست کارآمد و قابل نگهداری استفاده می‌کند.

 

5- PHP

Hypertext Preprocessor  یک command-line پرکاربرد است، یک زبان اسکریپتینگ  server-side که برای توسعه وب و اتوماسیون تست استفاده می‌شود. بیشتر برای اپلیکیشن‌های موبایل که نیاز به دسترسی به database دارند استفاده می‌شود. بیش از 34 وب‌سایت Lac live ازPHPبه‌عنوان زبان برنامه‌نویسی اتوماسیون ترجیحی خود استفاده می‌کنند. سازمان‌های معروف مانند Wikipedia, Facebook و Yahoo ازPHPبرای وب‌سایت خود استفاده می‌کنند.PHPاز توسعه وب‌سایت‌های e-commerce (تجارت الکترونیک) ، اپ‌های موبایل و وب‌سایت دینامیک پشتیبانی می‌کند. رایج‌ترین فریم‌ورک‌های تستPHP، BeHat, Codeception, Laravel Dusk, PHPUnit هستند که مزایای فوق‌العاده در پردازش اتوماسیون ارائه می‌دهند.Xdebugیک اکستنشن ها برای زبانPHPاست، یک ابزار دیباگ قوی است که تجربه توسعهPHPرا بهبود می‌بخشد.

 • PHP  انعطاف‌پذیر است و به‌راحتی باHTML /HTML5لینک پذیراست.
 • ویژگی‌های مدیریت خطای خوبی را ارائه می‌دهد.
 • یک زبان مستقل از پلتفرم است.
 • دارای سیستم پشتیبانی جامعه خوب است

 

6- Ruby

یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسیAutomationمحبوبRubyاست که در زمینه اتوماسیون روند صعودی نشان داده است.Rubyدر سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد کاربران بوده است. Rubyبا فریم‌ورک Selenium به‌خوبی کار می‌کند، بنابراین از آن به‌عنوان یک جزء مهم برای انجام تست اتوماسیون Selenium یاد می‌شود. شروع به کار باRuby-Seleniumآسان است زیرا محیط راحتی را برای اجرای اولین تست cross-browser خود باSelenium Webdriverبا استفاده از خطوط کد کمتر ایجاد می‌کند. وب‌سایت‌های محبوب که ازRubyاستفاده می‌کنند عبارت‌اند ازTwitter، Bloomberg، AirbnbوShopify.

 • یک زبان برنامه‌نویسی Object-Oriented و back-end است.
 • یک زبان ساده برای یادگیری است و از معماریMVCپشتیبانی می‌کند و استقرار خودکار را امکان‌پذیر می‌کند.

7- SmashTest

یک زبان برنامه‌نویسی اتوماسیون open-source است که سریع‌ترین تست‌های خودکار را ایجاد می‌کند.SmashTestبه شما امکان می‌دهد با نوشتن تست‌ها در یک ساختار درختی، سرعت اجرای تست را افزایش دهید. تست‌ها را ده برابر سریع‌تر از هر زبان برنامه‌نویسی دیگری ایجاد می‌کند. بااین‌حال، روند documentation  آن چندان عالی نیست. SmashTestمی‌تواندAPIوUI Testingرا انجام دهد. با یک test runner برای فعال‌کردن تست parallel و read–eval–print loop(REPL) همراه است، اما نیاز به دانلودSelenium WebDriverدارد.  Mocking API آن امکان mocking(شبیه‌سازی) زمان و ژئو لوکیشن را فراهم می‌کند. Smashtest CLI(Command-Line Interface) شامل ابزارهایی برای مفسرCI/CDوREPLاست.

 • به تست مرورگرها، دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های متمایز کمک می‌کند.
 • گزارش‌های داخلی و واقعی را ارائه می‌دهد و نشان می‌دهد که اسکرین‌شات‌های تولید شده خودکار، تست را با موفقیت گذرانده یا رد شده‌اند.
 • دارای اتوماسیون super-fast است
 • می‌توان چندین تست را به‌صورت parallel اجرا کرد.
 • درک آن آسان است و دارای استپ‌های قابل خواندن برای انسان است.

8-VBScript

VBScriptیک زبان برنامه‌نویسی است که توسط مایکروسافت توسعه‌یافته است. نسخه سبک‌تر  Basic Visual است بنابراین هر دو از syntax مشابه استفاده می‌کنند. از آن درQuick Test Professional (QTP)، یک ابزار تست عملکرد خودکار برای کدگذاری و اجرای تست‌های خودکار استفاده می‌شود. اگر یک تستر بخواهد رویQTPکار کند، بایدVBScriptرا بلد باشد.

 

 • یادگیری آن با دانش کم از مهارت‌های اساسی برنامه‌نویسی آسان است.
 • زبانی case-insensitive (به حروف بزرگ و کوچک حساس) است.
 • VBScriptsمفسر (interpreter) است نه یک کامپایلر (مانندC ++، جاوا و...).گاهی اوقات کامپایلر line-by-line نیز نامیده می‌شود.

 

نتیجه

اطلاعات بالا بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی اتوماتیک اخیر برای تست اتوماتیک را که دارای user base بیشتری هستند توضیح می‌دهد. بااین‌حال، روندها باگذشت زمان تغییر می‌کنند. به‌غیراز زبان‌های ذکر شده در بالا، بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی روبه‌رشد دیگر را می‌توان هنگام انتخاب در نظر گرفت. انتخاب زبان‌های برنامه‌نویسی از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است و به ترجیح آزمایش‌کنندگان بستگی دارد. ممکن است هر زبان برنامه‌نویسی را بیاموزید تا توانایی تست خود را قوی‌تر کنید، اما هدف اصلی این است که تست را به طور کامل خودکار کنید و بدون دخالت انسان، خطاها را از قبل تشخیص داده و گزارش دهید و قادر به ایجاد تست‌های قابل‌استفاده مجدد باشید. باید اطمینان حاصل شود که محصول نهایی، نقطه قوت شرکت است نه نقطه‌ضعف. همه زبان‌های برنامه‌نویسی تست اتوماتیک استفاده از Selenium با pCloudy’s online Selenium Grid که شامل هزاران مرورگر واقعی و سیستم‌عامل است، سازگار هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تگ‌ها
اشتراک

0 نظرات


;